Arābu tīrasiņu zirgi

Arābu tīrasiņu zirgu šķirne pieder pie vissenākajām un viscēlākajām zirgu šķirnēm. To ieguva beduīni IV – VI gadsimtā m. ē., centrālajos Arābijas pussalas rajonos. Vissenāko šķirni no visām zirgu šķirnēm – Arābijas, daudzi cilvēki uzskata par visskaistāko uz visas pasaules. Skaista cēlsirdīga galva ar pareizi izliektu profilu, izteiksmīgas acis, dzīvs temperaments un unikāli plastisks solis, ļauj bez šaubām, attiecināt šo zirgu šķirni pie visizsmalcinātāko dzīvnieku veidiem.

Neskatoties uz to, ka zirgu šķirne daudzu gadsimtu garumā ir pilnveidojusies, tās izcelsme, līdz pat šim brīdim nav īsti skaidra. Skatoties uz senajiem attēliem, var spriest, ka tā jau eksistēja 200- 3000 gados pirms mūsu ēras. Pateicoties savai attīstībai daudzu gadsimtu garumā, dzīvojot kopā ar klejojošām ciltīm, arābu šķirnes zirgi ir iemācījušies lieliski adaptēties skarbajiem tuksneša apstākļiem, kā arī ir ieguvuši īpašu izturību.

Arābu šķirnes zirgi, visvairāk par citām zirgu šķirnēm, ir iespaidojuši zirgkopības attīstību visā pasaulē. Šī ietekme sākās septītā gadsimtā un astotā gadsimta sākumā un bija saistīta ar islāma ticības izplatīšanos Āfrikas ziemeļos un Spānijā, arābu iekarotāju zirgi, savā attīstībā stipri pārspēja citu valstu dzīvniekus, tāpēc tos sāka izmantot vietējo zirgu šķirņu uzlabošanai. Process turpinājās vairāku gadsimtu garumā un varam droši teikt, ka, tas turpinās arī mūsdienās. Līdz mūsdienām ir saglabājušies arābu tīrasiņu zirgi, kuri tiek pavairoti, nesajaucot tos kopā ar citām zirgu šķirnēm.

Vidējie zirga mērījumi:

  • zirga augstums skaustā – 140 – 156 cm
  • ķermeņa slīpais garums – 150,5 cm
  • krūšu apkārtmērs – 179 cm
  • pēdvidus apkārtmērs – 18 cm.

Arābu zirgiem ir ļoti proporcionāls augums, bet tie nav lieli. Viņiem ir neliela galva ar platu pieri un plānām lūpām, īpašs profils – deguns ar platām nāsīm un mazām ausīm, skaisti izliekts kakls, plati pleci un izteiksmīgs skausts, ķermenis ar platu krūšu kurvi un īsu, līdzenu muguru, augsti novietota aste, spēcīgas, slaidas kājas, ar labi redzamām dzīslām, stipri, pareizas formas pakavi, zīdainas krēpes un aste.

Arābu tīrasiņu zirgu unikālais profils ir saistīts ar viņu īpašo skeletu uzbūvi, kurš ar dažiem parametriem atšķiras no citām zirgu šķirnēm. Arābu šķirnes zirgiem ir 17 ribas, bet pārējo šķirņu zirgiem – 18, arābu šķirnes zirgiem – 5 jostas vietas skriemeļi, pārējiem – 6, arābu šķirnes zirgiem – 16 astes skriemeļi, pārējiem – 18 skriemeļi.

Šiem zirgiem ir ļoti līganas un tajā pašā laikā pietiekami ātras kustības. No citiem zirgiem tie atšķiras ar labu veselību, izturību, auglību, dzīvu, bet nosvērtu temperamentu. Zirgi parasti ir sirmi, rudi, bēri, melni vai salni. Visbiežāk, tie ir sastopami bērā, sirmā un rudā krāsā, visretāk melnā krāsā. Salni zirgi praktiski nav sastopami.

Arābu zirgi ļoti labi aklimatizējas, tāpēc tie ir ļoti populāri daudzās valstīs.

Mūsdienās, arābu zirgus izmanto daudzdienu izturības jāšanā, ātruma sacīkstēs un citos sporta veidos.

Audzē šos zirgus Eiropā, Tuvo Austrumu valstīs, Kanādā, Dienvidamerikā, ASV, Ziemeļāfrikā un Austrālijā.

Daži šīs šķirnes zirgi maksā aptuveni vienu miljonu dolāru.