Globālās finanšu krīzes sekas

Kopš Lielās depresijas Amerikā, kas plaši tiek uzskatīta kā vissliktākā globālā ekonomikas krīze, globālā finanšu krīze 2007.-2009. gadā sākās ASV un izplatījās lielākajā daļā attīstīto valstu. Daudz ir rakstīts par “lielās depresijas” jeb lielās krīzes būtību un cēloņiem, bet būtisks stāsts ir saistīts ar lielām ieguldījumu bankām, kas pārvērtējušas pašas sevi, izmantojot hipotēku nodrošinātos vērtspapīrus (mortgage-backed securities – MBS, kviklån gratis).

Banku MBS peļņai un cenām sekoja mājokļu cenu pieaugums, ko izraisīja neilgtspējīgs aktīvu burbulis ASV mājokļu tirgū. Vispirms krītošās mājokļu cenas izraisīja obligāciju emitentu saistību nepildīšanas ķēdes reakciju visā valstī, sākot ar hipotēkām ar zemu riska kredītu un beidzot izplatījās visā MBS tirgū.

Starptautiskām ieguldījumu bankām par nelaimi visa globālā finanšu sistēma 90. gadu sākumā un 2000. gadu sākumā arvien vairāk bija savstarpēji saistītas. Nevērtīgi vērtspapīri, kurus atbalstīja MBS nonāca arī japāņu un Eiropas investoru portfeļos.

Krīzes agrīnā stadija sākās 2007. gada otrajā pusē, un 2008. gada septembrī tā sasniedza maksimumu. Vairākas globālas investīciju bankas tika apdraudētas, tostarp AIG, Bear Stearns, Lehman Brothers, Countrywide Financial, Washington Mutual un Wachovia.

Eiropā bija arī daudzi banku neveiksmes, un ES ekonomiskās alianses dēļ tā skāra pat valstis, kurām nebūtu bijis krīzes. ASV vislielākā lejupslīde notika 2008. gada beigās un 2009. gada sākumā, bet panika, kas skāra Eiropu, notika pēc pāris mēnešiem. Vissmagāk krīze skāra Grieķiju, Īriju un Portugāli.

Globālās finanšu krīzes sekas var apkopot šādā statistikā: pēc Otrā pasaules kara laikmeta pasaules ekonomika tika satricināta tikai vienā finanšu gadā. Šis gads bija 2009. gads, kad kopējais globālais iekšzemes kopprodukts (IKP) saruka no 63,07 triljoniem ASV dolāru (53,61 triljoniem eiro) līdz 59,78 triljoniem dolāru (50,81 triljoniem eiro).

Krīzes turpināšanās izraisīja bažas par globālo ekonomikas sabrukumu un lån penge med rki, lai gan pašlaik ir daudz piesardzīgi optimistisku prognozētāju. 2008. gada 6. oktobrī Investīciju banka UBS paziņoja, ka būs vērojama skaidra globālā lejupslīde, un atveseļošanās būs maz ticama vismaz divus gadus. Trīs dienas vēlāk UBS ekonomisti paziņoja, ka ir sākusies krīzes sākuma beigas, un pasaule sāk veikt nepieciešamās darbības, lai novērstu krīzi: valdības iepludina kapitālu, notiek sistēmiska, notiek procentu likmju samazināšana, lai palīdzētu aizņēmējiem. Apvienotā Karaliste sāka sistēmisku iepludināšanu, un pasaules centrālās bankas samazināja procentu likmes. UBS uzsvēra, ka Amerikas Savienotajām Valstīm vajadzētu īstenot sistemātisku iepludināšanu. UBS arī kvantitatīvi novērtēja sagaidāmās lejupslīdes ilgumu: eirozonai divus ceturkšņus, Amerikas Savienotās Valstīm trīs ceturkšņus, un Apvienotā Karalistē ilgs četrus ceturkšņus. Savukārt Islandes ekonomiskā krīze skāra visas trīs lielākās bankas. Salīdzinājumā ar tās ekonomikas lielumu, Islandes banku sabrukums ir lielākais, ko ir piedzīvojusi jebkuras valsts ekonomika.

Dažas jaunattīstības valstis, kurām bija vērojama spēcīga ekonomiskā izaugsme, tajā skaitā Baltijas valstu, ievērojami samazinājās. Piemēram, izaugsmes prognozes Kambodžā liecina par kritumu no vairāk nekā 10% 2007. gadā līdz gandrīz nullei 2009. gadā, un Kenija sasniedza 3-4% pieaugumu 2009. gadā, salīdzinot ar 7% 2007. gadā. Izaugsmes samazinājumu var saistīt ar tirdzniecību, preču cenām, investīcijām un naudas pārvedumiem, ko nosūta no migrējošiem darba ņēmējiem. Tas izraisīja dramatisku mājsaimniecību skaita pieaugumu, kas atradās (un daudzas joprojām atrodas) zem nabadzības sliekšņa, piemēram, 300 000 Bangladešā un 230 000 Ganā. Valstīm ar trauslu politisko sistēmu ir īpaši jābaidās, ka investori no Rietumu valstīm izņem savu naudu krīzes dēļ. Tāpat arī mainījās sociālās attiecības dažādās valstīs, sevišķi starp atsevišķām cilvēku grupām.

Visas finanšu krīzes sekas nav iespējams uzskaitīt, bet fakts ir tāds, ka to sajuta praktiski jebkurš, neatkarīgi no valsts un nodarbošanās.