Kā zirgi ārstējas

Daba, katram dzīvniekam ir iedevusi savu, pašārstēšanās sistēmu, kura ir spējīga novērst slimības un pilnībā izārstēt no dažādām kaitēm. Tas ir reflekss, kurš ļauj dzīvniekiem izdzīvot. Mājas dzīvniekiem, šis reflekss, ir attīstīts mazliet vājāk, tāpēc, ka ar laiku viņi pierod nepretoties cilvēkam un pilnībā paļauties uz viņu. Zirgi, šajā ziņā, nav nekāds izņēmums. Jāsaka, ka ar laiku viņi arī ir daudz ko pazaudējuši no sava pašsaglabāšanās instinkta, tas nozīmē, ka māka ārstēties pašiem, daļēji ir nozaudēta.

Rīta vingrošana
Piemēram, zirgi instinktīvi, pēc nakts miega, veic savdabīgu vingrošanu. Zirgs pieceļas, noskurinās, pastiepjas, dziļi ieelpo un izelpo, vārtās uz muguras, masē muskuļus. Tas parasti ir ļoti īss, bet zirgiem ļoti svarīgs, rīta rituāls. Tāpēc, vietai, kur stāv zirgs ir jābūt pietiekami plašai, lai zirgs varētu ērti veikt rīta procedūru.

Ja dzīvniekam, visu laiku, ir liegta iespēja vingrot, tad viņam sāk attīstīties dažādas slimības, kuras ir saistītas ar muskuļu darbību un vēlāk ar paralīzi. Kāpēc tā notiek? Tāpēc, ka zirgam, bez iesildīšanās, strauji vajag sākt trenēties, bet tas atstāj ļoti negatīvu iespaidu uz dzīvnieka muskuļiem.

Muskuļu nostiprināšana
Jūs, droši vien esat pamanījuši, ka zirgiem patīk pavārtīties zālītē. Kaut gan jāsaka, ka viņi to labprāt dara uz jebkuras mīkstas virsmas, jebkurā gadalaikā. It īpaši, zirgiem vārtīties patīk pēc treniņiem.

Tāda zirgu uzvedība, nav nekāda viņu kaprīze vai iegriba, bet gan fizioloģiska nepieciešamība. Tā rīkojoties, zirgi normalizē savu asinsriti un veic visa ķermeņa masāžu. Rezultātā, pēc slodzes un muskuļu saspringuma, zirgs tos izmasē. Dzīvnieki, ir spējīgi ļoti labi just, kas viņiem šobrīd ir vajadzīgs, tāpēc, viņi bieži vien tā rīkojas tieši pirms treniņa, bet vēl konkrētāk, pirms seglu uzlikšanas.

Kumeļu aizsardzība
Ķēve, mazo kumeliņu sargā jau pirms piedzimšanas. Viņa, pirms dzemdībām sagatavo vietu un tur to tīru. Dzemdības, parasti notiek naktī, kad visapkārt ir mazāk trokšņu un rosības. Pirmās divas stundas, ķēve, tikko piedzimušo kumeliņu laiza un dara to, ne tikai tīrības ievērošanas nolūkos. Laizot kumeļu, ķēve ar savu mēli masē viņam krūšu kurvi. Tas ir nepieciešams, lai iztaisnotos plaušas. Kumeļa purniņa laizīšana, daļēji ir saistīta ar viņa mācīšanu zīst pienu.

Ja ķēves un kumeļi atrodas ganāmpulkā un brīvībā, tad viņas arī instinktīvi aizsargā savus pēcnācējus: gan no vēja, gan no citiem nelabvēlīgiem apstākļiem, gan no vilkiem un citiem plēsējiem. Ja zirgi sajūt briesmas, tad viss bars ieņem noteiktas pozīcijas – vadonis atrodas ganāmpulka priekšā, bet kumeļi un grūsnās ķēves, ganāmpulka centrā. Vilkam, nepaliek vairs nekādu izredžu nomedīt kumeļus.

Atrodoties ganāmpulkā vai barā, zirgi aktīvi aizsargā viens otru arī no uzmācīgajiem kukaiņiem.

Oža
Lai neapēstu un neizdzertu kaut ko sliktu, zirgs nekad neēdīs, kad ir migla vai rasa, jo šajā laikā viņa oža nedarbojas tik labi. Labos laika apstākļos, zirgs jau 1,5 metra attālumā jūt, kur atrodas indīgs augs. Pārsvarā, tas attiecas tikai uz tiem dzīvniekiem, kuri ganās brīvībā, jo tie, kuri dzīvo nebrīvē, šo spēju ir pazaudējuši.

Tieši tāpat, zirgs nekad neēdīs un nedzers no trauka, kurā pirms tam bija ieliets vienalga kāds, ķīmisks šķidrums. Arī tas attiecas uz zirgiem brīvībā.

Pašsaglabāšanās instinkts, zirgiem ir ļoti labi attīstīts, tāpēc, katru dzīvnieku vajag pacensties saprast un pielāgoties tam.