Kāpēc zirgi mirst

Tiek uzskatīts, ka zirgi mirst, no vairākiem iemesliem, piemēram, kolikām, slimībām, nelaimes gadījumiem, patoloģijām un vecuma. Bet reti kurš aizdomājas, ka zirgi var mirt arī no saindēšanās. Ar ko, jautāsiet jūs? Atbilde ir vienkārša, ar augiem, ar visparastākajiem augiem, kurus zirgi, tik ļoti labprāt ēd.

Nez kāpēc, daudzi cilvēki uzskata, ka zirgus var ganīt, kur pagadās, kad pagadās un gandrīz vai jebkurā diennakts laikā. Mēs saprotam, ka cilvēki to nedara speciāli, tas notiek vienkārši aiz cilvēku nezināšanas, kā to vajag darīt pareizi.

Zirgi, tieši tāpat kā cilvēki, ir ļoti jūtīgi pret jebkura veida saindēšanos, intoksikācijām, sliktu barību, nepareizi izvēlētām ganībām. Starp citu, te var piemetināt, ja zirgi ganās sliktās ganībās, tad dienas laikā, no dzīves var šķirties vairāki zirgi.

Bieži vien, tiek uzskatīts, ka zirgs nevar saindēties ar zāli, jo arī puķe, ir zāle. Bet, diemžēl, tas tā nav un zirgs var saindēties. Zirgi, kuri ganās savvaļā, indīgos augus neaiztiek, bīstamos – ignorē. Pieredze tiek nodota no paaudzes uz paaudzi, tāpēc savvaļas ganāmpulki, intuitīvi zina, kurus augus drīkst ēst, bet no kuru ēšanas, labāk atturēties.

Mājas zirgi, šo spēju, daļēji ir pazaudējuši, tāpēc, ēd barību un visu, kas aug viņu ceļā, bez izņēmuma. Tāpēc, zirgu saindēšanās, bieži vien, ir saistīta ar bezatbildīgu saimnieku rīcību, kuri nezina, kā vajag pareizi rūpēties par zirgiem.

Ļoti reti, kuri cilvēki zina, ka zirgiem nav vemšanas refleksa, jo tā ir iekārtota viņu gremošanas sistēma. Viss, kas tiek zirgam pasniegts, nonāk viņa gremošanas sistēmā, arī toksīni no indīgajiem augiem.

Augi, bieži vien, satur toksiskas vielas, piemēram, cianīdu, alkoloīdus, glikozīdus, ēteriskās eļļas, organiskās skābes, utt. Ja runājam par augiem, tad jāsaka, ka gandrīz katra auga daļa, satur kādu toksisku vielu. Augu toksiskums, ir atkarīgs no tā, kur tie aug, no attīstības fāzes, augsnes un pats galvenais – no klimatiskajiem apstākļiem. Indīgo vielu uzkrāšanās, dažādās attīstības fāzēs, notiek nevienmērīgi. Daudziem indīgiem augiem ir nepatīkama smarža un garša, kura ir spējīga atbaidīt dzīvniekus. Bet, jaunie dzīvnieki, ne vienmēr māk to atšķirt, tāpēc, bieži vien saindējas un atvadās no dzīves.

Vēl viena problēma, noteikt precīzu diagnozi, ir tā saindēšanās vai nav, diemžēl ir ļoti grūti un tāpēc zirgi mirst. Ja viņiem izdodas izdzīvot, tad nav izslēgts, ka visa pāreja mūžā garumā, viņiem būs jācīnās ar slimības sekām, jo indīgās vielas, negatīvi iespaido dzīvnieka iekšējos orgānus, it īpaši sirdi un aknas. Ir bijuši gadījumi, kad zirgi pēc saindēšanās paliek psihiski nelīdzsvaroti, tas ir tāpēc, ka toksīni ir iedarbojušies uz galvas smadzenēm. Gadījumu ir ļoti daudz, tikai nez kāpēc, tie tiek ignorēti. Bieži vien tie uzskatīts, ka zirgs vienkārši gāja bojā un neviens negrib atzīt to, ka aiz katra, zirga nāves gadījuma, slēpjas cilvēku kļūdas.